MUNICIPAL CLERK

 

MAYOR AND CITY COUNCIL MEMBERS
OF
THE CITY OF EL PASO, TEXAS
(1873-Present)

On June 18, 1873, an act to incorporate the municipality of El Paso was passed by the Texas State Legislature at Austin, Texas, and Joseph Magoffin and Samuel Schutz were appointed commissioners to hold an election for city officials for the City of El Paso.

Term: 1873-1875
(Elected August 12, 1873)
   
Benjamin S. Dowell Mayor
Andrew Hornick Alderman, 1st Ward, Mayor Pro-Tem
William Tryer Alderman, 1st Ward
Joseph Schutz Alderman, 2nd Ward
Thomas N. Massie Alderman, 2nd Ward
John S. Gillett Alderman, 3rd Ward
John F. Evans Alderman, 3rd Ward
   
William Tryer, Thomas Massie and John S. Gillett resigned, while Joseph Schutz failed to qualify; a special election was held on October 15, 1873 to fill these seats on the City (then known as the Board of Aldermen), which resulted in the election of M.A. Jones as Alderman, 1st Ward; Allen Blacker and Dr. T.J. Tajes, Alderman, 2nd Ward; and Frank C. Marsh, Alderman, 3rd Ward.

Term: 1875-1877
(Elected August 2, 1875)
   
M. A. Jones Mayor
William Tryer Aldermen, 1st Ward
Leander Ruis Aldermen, 1st Ward
Joseph Magoffin Aldermen, 2nd Ward
Felipe Mendosa Aldermen, 2nd Ward
John S. Gillett Aldermen, 3rd Ward
Vicente Ortega Aldermen, 3rd Ward

The last recorded meeting of the City was held on September 25, 1875; subsequently, the government of the city was discontinued until July 3, 1880, when an election was held on account of a petition of citizens to the County Court, which Court named the following elected:

Term: 1880-1881
(Elected July 3, 1880)
   
Solomon Schutz Mayor
Benjamin S. Dowell Aldermen, 1st Ward
A. Krakauer Aldermen, 1st Ward
J. D. Ochoa Aldermen, 2nd Ward
Antonio Hart Aldermen, 2nd Ward
S. C. Slade

Aldermen, 3rd Ward

Joseph Magoffin Aldermen, 3rd Ward, Mayor Pro-Tem
   
 

Term: 1881-1883
(Elected August 9, 1881)
Joseph Magoffin Mayor
J. P. Hague Aldermen, 1st Ward
William Phillips Aldermen, 1st Ward
B. Schuster Aldermen, 2nd Ward
Paul Keating Aldermen, 2nd Ward
A. Krakauer Aldermen, 3rd Ward
A. Blacker Aldermen, 3rd Ward

Term: 1883-1885
(Elected August 14, 1883)
   
Joseph Magoffin, Mayor  
Charles Davis Aldermen, 1st Ward
Benjamin Schuster Aldermen, 1st Ward
John Dougher Aldermen, 2nd Ward
J.P. Dieter Aldermen, 2nd Ward
O.T. Bassett Aldermen, 3rd Ward
S.H. Buchman Aldermen, 3rd Ward
   

Term: 1885-1887
(Elected August 11, 1885)
   
R.C. Lightbody Mayor
Joseph Schutz Aldermen, 1st Ward
A. Larmour Aldermen, 1st Ward
A. Krakauer Aldermen, 2nd Ward
A.M. Loomis Aldermen, 2nd Ward/Mayor Pro Tempore
Z.T. White Aldermen, 3rd Ward
A.D. Shepard Aldermen, 3rd Ward
   

Term: 1887-1889
(Elected August 9, 1887)
   
*R.C. Lightbody Mayor
G.E. Hubbard Mayor
James P. Hague Aldermen, 1st Ward
M.A. Dolan Aldermen, 1st Ward
R.F. Johnson Aldermen, 2ndWard,Mayor Pro Tem
Allen Blacker Aldermen, 2nd Ward
S.J. Freudenthal Aldermen, 3rd Ward
Richard Caples Aldermen, 3rd Ward
H.L. Detwiller Aldermen, 4th Ward
Benjamin Schuster Aldermen, 4th Ward
   
Mayor Lightbody resigned April 18, 1889, in the face of an unruly mob that had taken charge of City Hall. G.E. Hubbard was appointed Mayor by City City to finish the term, April 18 1889-June 28, 1889.
   

Term: 1889-1891
(Elected June 28, 1889)
   
Richard Caples Mayor
W. B. Merrick Alderman, 1st Ward
W.T. Kitchen Alderman, 1st Ward
R. F. Johnson Alderman, 2nd Ward
Dan Kelley Aldermam, 2nd Ward
M.B. Davis Alderman, 3rd Ward
H.A. True Alderman, 3rd Ward
Adolph Solomon Alderman, 4th Ward
L. Popin Alderman, 4th Ward
   
Adolph Krakauer was elected Mayor but was later disqualified on account of being a non-citizen. During this same election a tie vote also resulted between candidates for Alderman of of 3rd Ward, Richard Caples and H.A. True. A special election was then held on June 28, 1889 and resulted in the election of Richard Caples as Mayor and H.A. True as Alderman of the 3rd Ward for the 1889-1891 term.
   

Term: 1891-1893
(Elected August 14, 1891)
   
Richard Caples Mayor
Charles F. Stack Alderman, 1st Ward
Dan Kelley Alderman, 2nd Ward
G.S. Stewart Alderman, 3rd Ward
J.B. Badget (short term) Aldermam, 3rd Ward
Amzi Berla Alderman, 4th Ward
   

Term: 1893-1895
(Elected April 11, 1893)
   
W. H. Austin Mayor
Adolph Solomon Mayor Pro Tempore/Mayor
E.B. Howley Alderman, 1st Ward
Charles F. Slack Alderman, 2nd Ward
M.W. Stanton Alderman, 3rd Ward
E. Kohlberg Alderman, 4th Ward
   
Mayor Austin resigned on January 12, 1894, and Adolph Solomon was elected Mayor on the same date by vote of City to finish the unexpired term, January 12, 1894 to April 10, 1894.

Term: 1894-1895
(Elected April 10, 1894)
   
A.K.. Alberts Mayor
Richard f. Johnson Mayor
M.W. Stanton Mayor Pro Tempore
W.F. Payne Mayor Pro Tempore
George Look Alderman, 1st Ward
G.W. Davis Alderman, 2nd Ward
J.L. Whitmore Alderman, 3rd Ward
F. Voelcker Alderman, 4th Ward
   
Mayor Albers resigned April 20, 1894, and Richard F. Johnson was elected on that same date by City to succeed him.
   

Term: 1895-1897
(Elected April 9, 1895)
   
R.F. Campbell Mayor
E.C. Roberts Mayor Pro Term
John O’Keefe Alderman, 1st Ward
James Clifford (short term) Alderman, 1st Ward
J.F. Kachler Alderman, 2nd Ward
J.J. Stewart Alderman, 3rdWard
   

Term: 1897-1899
(Elected April 13th, 1897)
   
Joseph Magoffin Mayor
George Ogden Alderman, 1st Ward
J.B.W. Burton Alderman, 2nd Ward
J.L. Whitmore Alderman, 3rd Ward
John Brunner Alderman, 4th Ward
   

Term: 1899-1901
(Elected April 11, 1899)
Joseph Magoffin Mayor
George Ogden Alderman, 1st Ward
J.B.W. Burton Alderman, 2nd Ward
J.L. Whitmore Alderman, 3rd Ward
John Brunner Alderman, 4th Ward
   

Term: 1901-1903
(Elected April 9, 1901)
   
B.F. Hammet Mayor
John Coldwell Alderman, 1st Ward
George Look Alderman, 1st Ward
J.B. Badget Alderman, 2nd Ward
D.M. Payne Alderman, 2nd Ward
O.H. Baum Alderman, 3rd Ward
G.P. Pennebaker Alderman, 3rd Ward
D.P. Stewart Alderman, 4th Ward
W.J. Rand Alderman, 4th Ward

Term: 1903-1905
(Elected April 14, 1903)
   
C.R. Morehead Mayor
H.B. Chairman Alderman, 1st Ward
George Look Alderman, 1st Ward
J.B.W. Burton Alderman, 2nd Ward
J.W. Magoffin Alderman, 2nd Ward
J.T. Grant Alderman, 3rd Ward
T.H. Springer Alderman, 3rd Ward
John Brunner Alderman, 4th Ward
W.J.Rand Alderman, 4th Ward
   

Term: 1905-1907
(Elected April 11,1905)
   
Charles Davis, Sr. Mayor
J.B. Badget Alderman, 1st Ward
George Look Alderman, 1st Ward
G.L. Hitt Alderman, 2nd Ward
William J. Fewel Alderman, 2nd Ward
J.T. Grant Alderman, 3rd Ward
Benjamin F. Hammet Alderman, 3rd Ward
W.J. Rand Alderman, 4th Ward,Mayor Pro Tem
Richard Caples Alderman, 4th Ward
   

Term: 1907-1909
(Elected April 9,1907)
   
Joseph U. Sweeney Mayor
William F. Robinson Alderman (at Large)
S. Blementhal Alderman (at Large)
J.I. Heweitt Alderman (at Large)
Charles Degroff Alderman (at Large)
   

Term: 1909-1911
(Elected April 13, 1909)
Joseph W. Sweeney Mayor
William F. Robinson Alderman (at Large)/Mayor
Charles E. "Henry" Kelly Mayor
Sam Blementhal Alderman (at Large)
J.I. Hewitt Alderman (at Large)/Mayor Pro Tempore
W.S. Clayton Alderman (at Large)
   
Mayor Sweeney resigned on April 28, 1910 and William F. Robinson was elected by City to fill out the unexpired term as Mayor. Percy McGhee was also elected Alderman by City to fill out Robinson’s unexpired term. Mayor Robinson was killed by a falling wall at a fire at Calisher’s Store on Texas Street and Ware Avenue on August 14,1910, and Charles E. “Henry” Kelly was elected Mayor by City on August 18, 1910 to fill out the unexpired term.

Term: 1911-1913
(Elected April 11, 1911)
   
Charles E. "Henry" Kelly Mayor
J.E. Hewitt Alderman (at Large)
W.S. Clayton Alderman (at Large)
Sam Blumenthal Alderman (at Large)
Percy McGhee Alderman (at Large)
   

Term: 1913-1915
(Elected April 8, 1913)
   
Charles E. "Henry" Kelly Mayor
J.I. Hewitt Alderman (at Large)
W.S. Clayton Alderman (at Large)
C.H. Leavell Alderman (at Large)
Ben Ivey Alderman (at Large)
   

Term: 1915-1917
(Elected April 13, 1915)
   
Thomas C. "Tom" Lea Mayor
J.P. O’Conner Alderman (at Large)
R.B. Stevens Alderman (at Large)
W.G. Jolly Alderman (at Large)
J.W. Fisher Alderman (at Large)
   

Term: 1917-1919
(Elected April 10, 1917)
   
Charles Davis Mayor
F.B. Simmons Alderman (at Large)
J.P. O’Connor Alderman (at Large),Mayor Pro Tempore
W.G. Jolly Alderman (at Large)
R.C. Sample Alderman (at Large)
J.F. Dawson, City Clerk  
W.G. Jolly resigned and W.T. Griffith was elected by City to fill the unexpired term.

Term: 1919-1921
(Elected April 8, 1919)
   
Charles Davis Mayor
R.C. Sample Alderman (at Large), Mayor Pro Tempore
Park W. Pitman Alderman (at Large)
M.R. Sweeney Alderman (at Large)
W.T. Griffith Alderman (at Large)
   

Term: 1921-1923
(Elected April 12, 1921)
   
Charles Davis Mayor
R.C. Sample (Mayor Pro Tem) Alderman (at Large), Mayor Pro Tempore
W.T. Griffith Alderman (at Large)
M.R. Sweeney Alderman (at Large)
Park W. Pitman Alderman (at Large)
Park W. Pitman died on June 10, 1922, and City elected L.J. Trotti to fill his unexpired term as Alderman.  

Term: 1923-1925
(Elected April 10, 1923)
   
R.M. Dudley Mayor
Harvey P. Jackson Alderman (at Large)
A.B. Poe Alderman (at Large)
W.K. Ramsey Alderman (at Large)
M.C. Tracy Alderman (at Large)
   

Term: 1925-1927
(Elected April 14, 1925)
   
R.M. Dudley Mayor
Harvey P. Jackson Alderman (at Large)
A.B. Poe Alderman (at Large)
W.K. Ramsey Alderman (at Large)
J.B. Brady Alderman (at Large)

M.C. Tracy Alderman (at Large)
Mayor Dudley died on May 1, 1925, and on May 5th , Harvey P. Jackson was elected by City to fill his unexpired term. J.B. Brady was also elected by City to finish Jackson’s unexpired term as Alderman
Term: 1927-1929
(Elected April 12, 1927)
   
R.E. Thomason Mayor
A.B. Poe Alderman (at Large)
Raymond E. Sherman Alderman (at Large)
O.J. Allen Alderman (at Large)
W.E. Robertson Alderman (at Large)
   

Term: 1929-1931
(Elected April 9, 1929)
   
R.E. Thomason Mayor
A.B. Poe Alderman (at Large)
Raymond E. Sherman Alderman (at Large)
O.J. Allen Alderman (at Large)
W.E. Robertson Alderman (at Large)
J.C. Galbraith Alderman (at Large)
Leon A. Rosenfield Alderman (at Large)
On January 31, 1931, City elected Leon A. Rosenfield to serve out the remaining term of W.E. Robertson, who resigned as Alderman. Mayor Thomason resigned effective February 16, 1931, and on February 26th City elected A.B. Poe to fill his unexpired term. J.C. Galbraith was also elected by City to fill Poe’s term as Alderman.  

Term: 1931-1933
(Elected April 14, 1931)
   
Raymond E. Sherman Mayor
O.J. Allen Alderman (at Large)
L.A. Rosenfield Alderman (at Large)
W.E. Casteel Alderman (at Large)
J.C. Galbraith Alderman (at Large)
W.R. Collins City Clerk (at Large)
 

Term: 1933-1935
(Elected April 9, 1935)
   
Raymond E. Sherman Mayor
O.J. Allen Alderman (at Large)
Ben Levy Alderman (at Large)
W.E. Casteel Alderman (at Large)
Don Thompson Alderman (at Large)
   

Term: 1937-1939
(Elected April 13, 1937)
   
M.A. Harlan Mayor
Louis A. Fail Alderman (at Large)
L.J. Reynolds Alderman (at Large)
W.E. Casteel Alderman (at Large)
Brice E. Schuller Alderman (at Large)
   

Term: 1939-1941
(Elected April 11, 1939)
   
John E. (J.E.) Anderson Mayor
Harris Walthall Alderman (at Large)
Brooks Travis Alderman (at Large)
D.L.P. Duke Alderman (at Large)
J Francis Morgan Alderman (at Large)
   

Term: 1941-1943
(Elected April 8, 1941)
   
John E. (J.E.) Anderson Mayor
Harris Walthall Alderman (at Large)
Brooks Travis Alderman (at Large)
D.L.P. Duke Alderman (at Large)
J. Francis Morgan Alderman (at Large)
J. Francis Morgan and Brooks Travis resigned in May and June of 1942 respectively to enter the Army. City elected C.E. Graham to fill in the remainder of Morgan’s term and W. Henry Woolridge to fill in the remainder of Brooks’ term.  

Term: 1943-1945
(Elected April 13, 1943)
   
John E. Anderson Mayor
Harris Walthall Alderman (at Large)
D.L.P. Duke Alderman (at Large)
C.E. Graham Alderman (at Large)
W. Henry Woolridge Alderman (at Large)
   

Term: 1945-1947
(Elected April 10, 1945)
   
John E. (J.E.) Anderson Mayor
Harris Walthall Alderman (at Large)
Daniel L.P. "Dan" Duke Alderman (at Large)
C.E. Graham Alderman (at Large)
Dale Resler Alderman (at Large)
Mayor Anderson died on February 27, 1947, and was succeeded in office that same day by Daniel L. P. “Dan” Duke.  

Term: 1947-1949
(Elected April 8, 1947)
   
Dan R. Ponder Mayor
Karl O. Wyler Alderman (at Large)
M.R. Bauman Alderman (at Large)
E.W. Kayser, Jr. Alderman (at Large)
Jules R. Carlin Alderman (at Large)
   

Term: 1949-1951
(Elected April 12, 1949)
   
Daniel L.P. "Dan" Duke Mayor
Carroll W. Smith Alderman (at Large)
Archie A. Gill Alderman (at Large)
E.W. Kayser, Jr. Alderman (at Large)
Jules R. Carlin Alderman (at Large)
   

Term: 1951-1953
(Elected April 10, 1951)
   
Fred Hervey Mayor
Allan G. Falby Alderman (at Large)
H.T. Ethridge, Jr. Alderman (at Large)
Ernie Ponce Alderman (at Large)
C.W. Harper Alderman (at Large)
   

Term: 1953-1955
(Elected April 14, 1953)
   
Fred Hervey Mayor
Ernie Ponce Alderman (at Large)
Clarence Harper Alderman (at Large)
Hal E. Dean Alderman (at Large)
Tom Burnham Alderman (at Large)
   

Term: 1955-1957
(Elected April 12, 1955)
   
Winston T. "Mike" Misenhimer Mayor
Tom E. Rogers Mayor
Ernest Ponce Alderman (at Large)
Hal. E Dean Alderman (at Large)
Tom Burnham Alderman (at Large)
R.E. "Dick" Fletcher Alderman (at Large)
Mayor Misenhimer resigned due to illness on April 27, 1955, and that same day City elected Tom E. Rogers to fill the unexpired term. On January 26, 1956, Tom Burnham resigned and was replaced by Robert Kolliner.  

Term: 1957-1959
(Elected April 9, 1957)
   
Raymond Telles Mayor
Ernest F. Craigo Alderman (at Large)
Ted Bender Alderman (at Large)
Ralph Seitsinger Alderman (at Large)
Jack C. White Alderman (at Large)
   

Term: 1959-1961
(Elected April 9, 1959)
   
Raymond Telles Mayor
Ernest F. Craigo Alderman (at Large)
Ted Bender Alderman (at Large)
Ralph Seitsinger Alderman (at Large)
Jack C. White Alderman (at Large)
   

Term: 1961-1963
(Elected April 4, 1961)
   
Ralph E. Seitsinger Mayor
Bert Williams Alderman (at Large)
Ted R. Bender Alderman (at Large)
Ray S. Watt Alderman (at Large)
R.R. “Buck” Rogers Alderman (at Large)
   

Term: 1963-1965
(Elected April 9, 1963)
   
Dr. Judson F. Williams Mayor
Hector Bencomo Alderman (at Large)
Ashley G. Classen Alderman (at Large)
Fred McKinistry Alderman (at Large)
Oliver G. Nordmarken Alderman (at Large)
   

Term: 1965-1967
(Elected April 6, 1965)
   
Dr. Judson F. Williams Mayor
Sal Berroteran Alderman (at Large)
Ashley G. Classen Alderman (at Large)
Fred McKinistry Alderman (at Large)
Oliver G. Nordmarken Alderman (at Large)
   

Term: 1967-1969
(Elected April 11, 1967)
   
Dr. Judson F. Williams Mayor
Sal Berroteran Alderman (at Large)
Ashley G. Classen Alderman (at Large)
Fred McKinistry Alderman (at Large)
Mayor Williams resigned effective March 1, 1969, and on March 3rd City elected Ashley G. Classen to fill the unexpired term.  
   

Term: 1969-1971
(Elected March 29, 1969)
   
Peter de Wetter Mayor
Sal Berroteran Alderman (at Large)
Clinton Wolf Alderman (at Large)
Tony Petry Alderman (at Large)
Robert Hoy, Jr. Alderman (at Large)
   

Term: 1971-1973
(Elected April 13, 1971)
   
Bert Williams Mayor
Sal Berroteran Alderman (at Large)
Don Benge Alderman (at Large)
Hector Bencomo Alderman (at Large)
Tony Petry Alderman (at Large)
   

Term: 1973-1975
(Elected April 16, 1973)
   
Fred Hervey Mayor
Don Henderson Alderman (at Large)
Ruben Schaeffer Alderman (at Large)
E.H. Baeza Alderman (at Large)
Manny C. Morales Alderman (at Large)
   
   
During the year of 1973, Robert H. Gabel was appointed to Administrative Officer to the Mayor and William L. Rieger was appointed City Clerk to replace him.

Term: 1975-1977
(Elected April 16, 1975)
   
Don Henderson Mayor
E.H. Baeza Alderman (at Large)
Richard Najera Alderman (at Large)
Dr. J.B. Jones Alderman (at Large)
Arlene Quenon Alderman (at Large)
   

Term: 1977-1979
(Elected April 23, 1977)
   
Ray Salazar Mayor
Richard G. Wagner City Representative
Dan M. Ponder City Representative
Richard Najera City Representative
Dr. J.B. Jones City Representative
Jim Scherr City Representative
Polly Harris City Representative
   

Term: 1979-1981
(Elected April 7, 1979)
   

Thomas D. Westfall
Mayor
Jim Scherr City Representative, District 1 (West)
Orlando R. Fonseca City Representative, District 2 (Border)
Polly Harris City Representative, District 3 (Central)
Patrick B. Haggerty City Representative, District 4 (Northeast)
E.W. Joe Divis City Representative, District 5 (East)
David L. Escobar City Representative, District 6 (Lower Valley)
   

Term: 1981-1983
(Elected April 6, 1981)
   
Jonathan W. Rogers Mayor
Jim Scherr City Representative, District 1 (West)
Orlando R. Fonseca City Representative, District 2 (Border)
Dennis Wagner City Representative, District 3 (Central)
Patrick B. Haggerty City Representative, District 4 (Northeast)
E.W. Joe Divis City Representative, District 5 (East)
David L. Escobar City Representative, District 6 (Lower Valley)
   

Term: 1983-1985
(Elected April 2, 1983)
   
Jonathan W. Rogers Mayor
Jimmy Goldman City Representative, District 1 (West)
Polly Harris City Representative, District 2 (West Central)
Orlando Fonseca City Representative, District 3 (East Central)
Patrick B. Haggerty City Representative, District 4 (Northeast)
E.W. Joe Divis City Representative, District 5 (East)
Alicia Chacon City Representative, District 6 (Lower Valley)
   

Term: 1985-1987
(Elected April 6, 1985)
   
Jonathan W. Rogers Mayor
Jimmy Goldman City Representative, District 1 (West)
Suzanne S. Azar City Representative, District 2 (West Central)
Orlando Fonseca City Representative, District 3 (East Central)
Patrick Haggerty City Representative, District 4 (Northeast)
Ed Elsey City Representative, District 5 (East)
Alicia Chacon City Representative, District 6 (Lower Valley)
   
   
In a special election held on April 5, 1986, Tony Ponce was elected to fill the unexpired term of Orlando Fonseca, who had earlier resigned as District Representative of District 3.

Term: 1987-1989
(Elected April 4, 1987)
   
Jonathan W. Rogers Mayor
Jimmy Goldman City Representative, District 1 (West)
Suzanne S. Azar City Representative, District 2 (West Central)
Tony Ponce City Representative, District 3 (East Central)
Jethro Hills City Representative, District 4 (Northeast)
Ed Elsey City Representative, District 5 (East)
Robert Candelria City Representative, District 6 (Lower Valley)
   

Term: 1989-1991
(Elected May 6, 1989)
Suzanne S. Azar Mayor
Gene Finke City Representative, District 1 (West)
David Wellington Chew City Representative, District 2 (West Central)
Tony Ponce City Representative, District 3 (East Central)
Arves E. Jones, Sr. City Representative, District 4 (Northeast)
Mateele B. Rittgers City Representative, District 5 (East)
Jay J. Armes City Representative, District 6 (Lower Valley)
   

Term: 1991-1993
(Elected May 4, 1991)
   
William S. Tilney Mayor
Gene Finke City Representative, District 1 (West)
Jesus “Chuy” Terrazas, Jr. City Representative, District 2 (West Central)
Tony Ponce City Representative, District 3 (East Central)
Stan Roberts City Representative, District 4 (Northeast)
Joe C. Pickett City Representative, District 5 (East)
Jay J. Arms City Representative, District 6 (Lower Valley)
   

Term: 1993-1995
(Elected May 1, 1993)
   
Larry Francis Mayor
Gene Finke City Representative, District 1 (West)
Jesus “Chuy” Terrazas, Jr. City Representative, District 2 (West Central)
Rosalio “Chalio” Acosta City Representative, District 3 (East Central)
Stan Roberts City Representative, District 4 (Northeast)
C.S. Dusty Rhodes City Representative, District 5 (East)
Barbara Perez City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Ignacio “Nacho” Padilla City Representative, District 7 (Lower Valley)
Raymond Telles City Representative, District 8 (South-West)
   
   

Term: 1995-1997
(Elected May 6, 1995)
   
Larry Francis Mayor
Jan Sumrall City Representative, District 1 (West)
Jesus “Chuy” Terrazas, Jr. City Representative, District 2 (West Central)
Rosalio “Chalio” Acosta City Representative, District 3 (East Central)
Stan Roberts City Representative, District 4 (Northeast)
C.S. Dusty Rhodes City Representative, District 5 (East)
Barbara Perez City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Ignacio “Nacho” Padilla City Representative, District 7 (Lower Valley)
Raymond Telles City Representative, District 8 (South-West)
   
   
Ignacio “Nacho” Padilla submitted his resignation on November 7, 1995 to run for another office. In a special run-off election held on February 17, 1996, Luis Sariñana was elected to fill Padilla’s unexpired term.

Term: 1997-1999
(Elected May 3, 1997)
   
Carlos M. Ramirez Mayor
Jan Sumrall City Representative, District 1 (West)
Jesus “Chuy” Terrazas, Jr. City Representative, District 2 (West Central)
Larry Medina City Representative, District 3 (East Central)
Stan Roberts City Representative, District 4 (Northeast)
Presi Ortega, Jr. City Representative, District 5 (East)
Barbara Perez City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Luis Sariñana City Representative, District 7 (Lower Valley)
*Manny Ramirez, Jr. City Representative, District 8 (South-West)
   
   
Manny Ramirez, Representative for District 8, was removed from office on January 8, 1998, by order of the District Court. On May 2, 1998 a special election was held to fill Ramirez’s unexpired term, and Elvia Hernandez was elected in a run-off.

Term: 1999-2001
(Elected May 1, 1999)
   
Carlos M. Ramirez Mayor
Jan Sumrall City Representative, District 1 (West)
Rose Rodriguez City Representative, District 2 (West Central)
Larry Medina City Representative, District 3 (East Central)
John Cook City Representative, District 4 (Northeast)
Presi Ortega, Jr. City Representative, District 5 (East)
Paul Joseph Escobar City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Luis Sariñana City Representative, District 7 (Lower Valley)
Elvia G. Hernandez City Representative, District 8 (South-West)
   

Term: 2001-2003
(Elected May 5, 2001)
   
Raymond C. Caballero Mayor
Jan Sumrall City Representative, District 1 (West)
Rose Rodriguez City Representative, District 2 (West Central)
Larry M. Medina City Representative, District 3 (East Central)
John Cook City Representative, District 4 (Northeast)
Daniel S. Power City Representative, District 5 (East)
Paul J. Escobar City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Luis G. Sariñana City Representative, District 7 (Lower Valley)
Anthony Cobos City Representative, District 8 (South-West)
   

Term: 2003-2005
(Elected May 3, 2003)
   
Joe Wardy Mayor
Susan Austin City Representative, District 1 (West)
Robert Cushing City Representative, District 2 (West Central)
Jose Alexandro Lozano City Representative, District 3 (East Central)
John Cook City Representative, District 4 (Northeast)
Daniel S. Power City Representative, District 5 (East)
Paul J. Escobar City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Vivian Rojas City Representative, District 7 (Lower Valley)
Anthony Cobos City Representative, District 8 (South-West)
Daniel S. Power, Representative for District 5, announced his resignation from office on August 16, 2004. In a special election held on November 2, 2004, Presi Ortega, Jr. was elected to fill Power’s unexpired term.

 

Term: 2005-2007
(Elected: May 7, 2005)
   
John Cook (4-year term) Mayor
Ann Morgan Lilly (2-year term) City Representative, District 1 (West)
Susie Byrd (4-year term) City Representative, District 2 (West Central)
Jose Alexandro Lozano (4-year term)* City Representative, District 3 (East Central)
Melina Castro (4-year term) City Representative, District 4 (Northeast)
Presi Ortega (2-year term) City Representative, District 5 (East)
Eddie Holguin (2-year term) City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Steve Ortega (4-year term) City Representative, District 7 (Lower Valley)
Beto O'Rourke (2-year term) City Representative, District 8 (South-West)
*Jose Alexandro Lozano, Representative for District 3, announced his resignation from office on January 2, 2008. In a special election held on May 10, 2008, Emma Acosta was elected to fill Lozano’s unexpired term.  

 

Term: 2007-2011
*(Elected: May 12, 2007)
   
John F. Cook (2nd half of 4-year term – expires 2009) Mayor
Ann Morgan Lilly (4-year term)* expires 2011 City Representative, District 1 (West)
Susie Byrd (2nd half of 4-year term – expires 2009) City Representative, District 2 (West Central)
Emma Acosta (2nd half of 4-year term – expires 2009) City Representative, District 3 (East Central)
Melina Castro (2nd half of 4-year term – expires 2009)* City Representative, District 4 (Northeast)
Rachel Quintana (4-year term)* expires 2011 City Representative, District 5 (East)
Eddie Holguin, Jr. (4-year term)* expires 2011 City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Steve Ortega (2nd half of 4-year term – expires 2009) City Representative, District 7 (Lower Valley)
Beto O’Rourke (4-year term)* expires 2011 City Representative, District 8 (South-West)

 

Term: 2009-2013
*(Elected May 9, 2009)
   
John F. Cook (4-year term)* Mayor
Ann Morgan Lilly (2nd half of 4-year term – expires 2011) City Representative, District 1 (West)
Susie Byrd (4-year term)* City Representative, District 2 (West Central)
Emma Acosta (4-year term)* City Representative, District 3 (East Central)
Carl Robinson (4-year term)* City Representative, District 4 (Northeast)
Rachel Quintana (2nd half of 4-year term – expires 2011) City Representative, District 5 (East)
Eddie Holguin, Jr. (2nd half of 4-year term – expires 2011) City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Steve Ortega (4-year term)* City Representative, District 7 (Lower Valley)
Beto O’Rourke (2nd half of 4-year term – expires 2011) City Representative, District 8 (South-West)

 

Term: 2011-2015
*(Elected May 14, 2011)
   
John F. Cook (2nd half of 4-year term – expires 2013) Mayor
Ann Morgan Lilly (4-year term)* - expires 2015 City Representative, District 1 (West)
Susie Byrd (2nd half of 4-year term – expires 2013) City Representative, District 2 (West Central)
Emma Acosta (2nd half of 4-year term – expires 2013) City Representative, District 3 (East Central)
Carl Robinson (2nd half of 4-year term – expires 2013) City Representative, District 4 (Northeast)
Dr. Michiel Noe (4-year term)* - expires 2015 City Representative, District 5 (East)
Eddie Holguin, Jr. (4-year term)* - expires 2015 City Representative, District 6 (East-Lower Valley)
Steve Ortega (2nd half of 4-year term – expires 2013) City Representative, District 7 (Lower Valley)
Cortney Niland (4-year term)* - expires 2015 City Representative, District 8 (South-West)

 
City Departments On The Web